MAM AUTYZM. ZROZUMIELIŚMY?…

 

12 kwietnia 2016r. w Inkubatorze przedsiębiorczości w  Łapach odbyła się konferencja na temat MAM AUTYZM. ZROZUM. Została zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Łapach wspólnie z Urzędem Miejskim w Łapach w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy nt. Autyzmu. Patronat nad wydarzeniem objęli: Podlaski Kurator Oświaty, Wrota Podlasia, Starosta Powiatu Białostockiego i Polskie Radio Białystok.

Konferencja skierowana była do ludzi, dla których ten temat jest ważny – zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk: samorządów, pracownicy oświaty, ośrodków opieki społecznej, lekarze a przede wszystkim rodzice dzieci z autyzmem. Ci ostatni byli naszymi najważniejszymi gośćmi.

W ramach konferencji wystąpili znakomici specjaliści z różnych dziedzin. W pierwszej części konferencji wystąpili zaproszeni goście. Na początku  wykład na temat: Zaburzenia należące do spektrum autyzmu - proces diagnozy wygłosiła mgr Anna Klimek, specjalista psychologii klinicznej z Ośrodka Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży Eureka. Następnie dr hab. n. med. Jolanta Wasilewska, specjalista chorób dzieci, alergolog, psychodietetyk z Centrum Pediatrii, Alergologii, Psychodietetyki i Leczenia Chorób Somatycznych u Dzieci z Autyzmem w Białymstoku mówiła na temat: Problemy medyczne u dzieci z autyzmem. Jako ostatni w tej części wystąpił mgr Piotr Rećko – Starosta Sokólski, radca prawny, a prywatnie tata dziecka  autystycznego. Dał wspaniałe świadectwo ojcostwa, mówił też na temat: Autyzm – problematyka prawna.

W drugiej części były wystąpienia pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łapach oraz dyrektorów placówek oświatowych pracujących z dziećmi z autyzmem. Specjaliści z poradni wygłosili wykłady na następujące tematy: Możliwości i perspektywy kształcenia dzieci z autyzmem na naszym terenie –Małgorzata Łuczaj, Dziecko z autyzmem z potrzebami w zakresie integracji sensorycznej- Agnieszka Mudrewicz; O dorastaniu i dorosłości osób z autyzmem- Anna Jaźwińska- Chren. Na koniec szacunek i zrozumienie dla rodziców dzieci z autyzmem wyraziła Iwona Jaźwińska w wykładzie na temat: Niezwykłe rodzicielstwo.

Podczas konferencji nastąpiła prezentacja dobrych praktyk, piękne przykłady na to, że jeśli się chce, to można wiele zrobić. O swoich doświadczeniach w kształceniu integracyjnym opowiadali pani Wiesława Wincenciak- dyrektor Przedszkola nr 1 w Łapach oraz pan Andrzej Rogowski- dyrektor Szkoły nr 1 w Łapach. Ich prezentacje pokazały prawdziwą pracę z dziećmi- trudną i żmudną, ale dającą naprawdę wspaniałe efekty. Te dzieci potrafią być ekspertami w różnych dziedzinach, odnosić sukcesy w konkursach – i nauczyciele z tych placówek im w tym pomagają, potrafią z nich wydobyć to, co najlepsze. Z inności czynią skarb.

W trakcie konferencji mieliśmy również okazję zobaczyć jak pracuje się z dziećmi w przedszkolu terapeutycznym dla dzieci z  autyzmem – sądzę, że dla wielu osób było to niesamowite doświadczenie, o tej pracy z pasją opowiadała pani Agnieszka Łapińska – dyrektor Przedszkola „Przyjazny domek” w Białymstoku.

Konferencja była długa, intensywna, bogata. Jest dziełem bardzo wielu osób – tych, którzy wystąpili i tych, którzy sprawili, że ci pierwsi mogli wystąpić. Kawał naprawdę dobrej roboty i dowód na to, że my w Łapach potrafimy nie gorzej niż w dużych miastach. Wraca do nas mnóstwo pozytywnych komunikatów, podziękowań, zachęt. Dziękujemy po raz kolejny tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu. To jest Wasz sukces!

I czas na podsumowanie, wnioski.

Konferencja dała nam wiedzę, dużo rzetelnej wiedzy z różnych dziedzin. Pokazała jak dużo jest zrobione – świadczą o prezentacje placówek oświatowych. Pokazała też, jak dużo jest do zrobienia.  I nie byłoby w tym nic niewłaściwego – bo na tym przecież polega rozwój, gdyby nie fakt, że to, co jest do zrobienia, to fundament. Mam tu na myśli wielkich nieobecnych tej konferencji – lekarzy pierwszego kontaktu. Zostali zaproszeni wszyscy z 5 gmin z terenu działania poradni (Łapy, Poświętne, Turośń, Suraż, Zawady). Tak wiele od nich zależy – bo bardzo ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza, objęcie dziecka od początku właściwym oddziaływaniem może zapewnić mu bardzo istotną poprawę funkcjonowania. Lekarze to ludzie, którzy mają nie tylko wiedzę, ale również autorytet. Obserwując dzieci chociażby na badaniach bilansowych mają ogromne szanse na zachęcenie rodziców do podjęcia jak najwcześniejszej diagnozy specjalistycznej. Wg najnowszego raportu 75% rodziców dzieci z autyzmem, którzy zwracają się do pediatry z troską, że ich dziecko nie rozwija się prawidłowo, otrzymuje komunikat, że „on jeszcze z tego wyrośnie”, albo „to normalne, proszę nie panikować”. Wygląda na to, że niestety nasz region nie odbiega od krajowych statystyk. Wciąż pierwszymi diagnostami są  panie ze żłobka, z przedszkola czy inne osoby z otoczenia dziecka. I chwała im za to, ale to nie jest ich obowiązek! To nie jest ten czas! Autyzm można rozpoznać wcześniej, zanim dziecko pójdzie do przedszkola- i to wtedy pomoc jest najbardziej skuteczna. Tymczasem do naszej poradni nie trafił ani jeden rodzic, który by powiedział: „jestem tu, bo wysłał mnie lekarz”. Mówią: „pani z przedszkola radziła zbadać”… I lecą niewykorzystane na pomoc miesiące, czasem lata… Szkoda.

Kolejne wnioski. Dzieci  z autyzmem rosną, lada chwila będą trafiały do gimnazjów, a już niedługo – do szkół ponadgimnazjalnych. Należy przygotować im szkoły, w których godnie i stosownie do swoich ograniczeń będą mogły rozwijać swoje talenty i przygotowywać do funkcjonowania w naszym społeczeństwie.

Dzieci z autyzmem za kilka lat będą dorosłe – to znaczy, że będą potrzebowały pracy i mieszkań. O tym też trzeba zawczasu pomyśleć. To jest ich prawo, a nasz obowiązek.

I jeszcze to, że pomagać należy nie tylko dzieciom, ale i ich rodzinom. W siedmiu na 10 rodzin, po zdiagnozowaniu dziecka jeden z rodziców rezygnuje z pracy. Tam gdzie system nie daje rady, to on musi zająć się dzieckiem.

Abyśmy mogli pomóc, powinniśmy znać potrzeby, inaczej trudno organizować odpowiednie wsparcie. Rodziny osób z autyzmem powinny przekazywać informacje na temat bieżących potrzeb dzieci i swoich, najlepiej aby były to pisemne wnioski. Podczas konferencji pan Rećko powiedział, że prawo ma służyć dobru. Niech zatem służy.

Razem łatwiej i skuteczniej  poszerzać przestrzeń dobra.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w zakładce:

 GALERIA 

Materiały pokonferencyjne: 

  1. wykaz publikacji, książek, filmów dotyczących autyzmu
  2.  ….pozostałe materiały wkrótce…..

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.