KONFERENCJA

 

MAM AUTYZM- ZROZUM

 

 Konferencja w Łapach w ramach obchodów Światowego Miesiąca Wiedzy nt. Autyzmu

 

Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łapach wspólnie z Urzędem Miejskim w Łapach organizują w dniu 12 kwietnia 2016 roku konferencję pt. Mam autyzm- Zrozum.

 

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu- zaburzenia, o którym nadal krąży wiele mitów. O autyzmie coraz więcej się mówi i pisze, niemal każdy gdzieś kiedyś słyszał to słowo. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest autyzm. Kontakt z dzieckiem z autyzmem często wywołuje strach, przecież jest dziwne, nieprzewidywalne. Ten lęk najczęściej wynika z niewiedzy, a prowadzi do pogłębienia izolacji społecznej dziecka i rodziny.

 

Definicje medyczne mówią-   autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, rozpoczynające się wcześnie w rozwoju dziecka, przejawiające się jakościowymi zaburzeniami komunikacji, interakcji społecznych, zachowań, zainteresowań. Ale co to dokładnie oznacza? Jak wygląda świat dziecka z autyzmem? Co oznacza żyć z dzieckiem mającym to zaburzenie? Jak pomóc dziecku i jego rodzicom?

 

Wychowywanie dziecka z autyzmem jest niezwykle trudnym zadaniem dla rodziców. Ich chleb powszedni to często poczucie bezradności, niespójność informacji, jakie otrzymują od lekarzy i terapeutów, trudności z otrzymaniem jak najszybszej diagnozy, a później pomocy w zapewnieniu dziecku jak najlepszej terapii. Ten „chleb powszedni” to dieta na całe życie – rodziców nie opuszcza poczucie bezsilności i zwątpienia, kiedy nie widać efektów terapii lub po raz kolejny trzeba się zmierzyć z problemami, złość, frustracja. I do tego społeczne niezrozumienie- częste komentarze „jakie niewychowane dziecko” , krytyczne spojrzenia i szepty za plecami. Na autyzm choruje nie tylko dziecko- choruje cała rodzina.

 

Na te ważne i trudne tematy w trakcie konferencji wypowiadać się będą znakomici specjaliści z różnych dziedzin i instytucji – diagności, lekarz, prawnik, terapeuci oraz przedstawiciele placówek pracujących na co dzień z dziećmi z autyzmem.

 

Konferencja skierowana jest do instytucji i osób zaangażowanych w pracę z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i pomoc dla ich rodzin –urzędów gmin, szkół, ośrodków opieki społecznej, lekarzy, wszystkich zainteresowanych problemami funkcjonowania dzieci z autyzmem a przede wszystkim rodziców dzieci z autyzmem.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że podczas konferencji uda się zrealizować jej cele – między innymi pogłębić wiedzę na temat funkcjonowania dzieci z autyzmem  w zakresie zdrowia, edukacji, prawa i funkcjonowania w rodzinie i w społeczeństwie a także wspólnie znaleźć możliwości poprawy warunków edukacji oraz funkcjonowania w przyszłości dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Patronat nad konferencją objęli: Podlaski Kurator Oświaty, Wrota Podlasia, Starosta Powiatu Białostockiego i Polskie Radio Białystok. 

 

Nie bójmy się osób z autyzmem. Spróbujmy je poznać i zrozumieć. Pomóżmy.

Zapraszamy do rejestrowania się  poprzez FORMULARZ ZGLOSZENIOWY. Zarejestrowanie się nie jest jednoznaczne z przyjęciem na listę uczestników. Z uwagi na duże zainteresowanie konferencją prosimy oby z jednej placówki zostały oddelegowane max. 2 osoby.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.