ZROZUM- MAM AUTYZM


Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu- zaburzenia, o którym nadal krąży wiele mitów. Liczba osób z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu wzrasta z roku na rok. W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Przyjmuje się, że w Polsce to 1 przypadek na 300. O autyzmie coraz więcej się mówi i pisze, niemal każdy gdzieś kiedyś słyszał to słowo. Czy każdy jednak wie, czym tak naprawdę jest autyzm?

Definicje medyczne mówią- autyzm to „całościowe zaburzenie rozwoju, rozpoczynające się wcześnie w rozwoju dziecka, przejawiające się jakościowymi zaburzeniami komunikacji, interakcji społecznych, zachowań, zainteresowań”. Ale co to dokładnie oznacza? Jak rozpoznać dziecko, które ma autyzm?

  • To dziecko, z którym trudno nam nawiązać kontakt wzrokowy, które nie zawsze reaguje na swoje imię i słowa, które do niego wypowiadamy- często sprawia wrażenie, jakby było „głuche”.
  • To dziecko, które unika kontaktu z innymi, preferuje samotność, nie potrafi dzielić się z innymi swoim zachwytem czy zainteresowaniami, nie potrafi spontanicznie nawiązać kontaktu z drugą osobą, czasem przejawia niechęć wobec przytulania się. Sprawia wrażenie, jakby przedmioty były dla niego ważniejsze niż ludzie.
  • To często dziecko niemówiące, komunikujące się za pomocą okrzyków, pisków, pomruków. Lub dziecko mówiące w sposób odbierany przez nas jako dziwny: wypowiadające słowa bez znaczenia, powtarzające każde słowo bądź zdanie, które słyszy.
  • To dziecko z ubogą mimiką i ekspresją twarzy, mające problem z odczytaniem naszych emocji, naszych gestów.
  • To dziecko, które ma trudności z rozumieniem reguł społecznych, przez co potrafi zachować się nieodpowiednio do sytuacji i miejsca, w którym się znajduje.
  • To dziecko, które czasem zachowuje się w sposób dziwny i niepokojący: np. kręci się w kółko, kiwa się, wprawia w ruch obrotowy przedmioty, biega na palcach trzepocząc rękami.
  • To dziecko, którego zmysły inaczej odbierają świat, często nadwrażliwe na dźwięki, światło, zapach i smak, nadwrażliwe na dotyk.
  • To dziecko, które ma swoje rutyny i rytuały, często szczególnie przywiązane do jednej rzeczy lub zabawki. Każda zmiana może wywołać paniczny lęk, niepokój, na który reakcja jest tylko jedna- złość, krzyk, płacz, często agresja.
  • To dziecko przejawiające zaburzenia zachowania- bywa agresywne wobec innych a także wobec samego siebie.

Wszystko to sprawia, że wychowywanie dziecka autystycznego jest niezwykle trudnym zadaniem dla rodziców. Poczucie bezradności, zagubienia, niespójność informacji, jakie otrzymują od lekarzy i różnych terapeutów, trudności z otrzymaniem jak najszybszej diagnozy, a później pomocy w zapewnieniu dziecku jak najlepszej terapii, często poczucie bezsilności i zwątpienia, kiedy nie widać efektów terapii lub po raz kolejny trzeba się zmierzyć z problemami codziennego życia, złość, frustracja – to ich chleb powszedni. Nie pomaga społeczne niezrozumienie- częste komentarze „jakie niewychowane dziecko” , krytyczne spojrzenia i szepty za plecami. „Ile razy można tłumaczyć że moje dziecko ma autyzm? Czy mam to sobie wypisać na czole za każdym razem, kiedy wychodzę z domu?”- to częste myśli towarzyszące rodzicom tych dzieci. Na autyzm „choruje” nie tylko dziecko- „choruje” cała rodzina.

Kontakt z dzieckiem z autyzmem bardzo często wywołuje w nas strach- jak się zachować, jak do niego mówić, przecież jest dziwne, nieprzewidywalne, a co mam zrobić jeśli nagle rzuci się na mnie i zacznie bić?. Lepiej uciekać, unikać. Ten lęk najczęściej wynika z niewiedzy, a prowadzi do pogłębienia izolacji społecznej dziecka i rodziny. Nie bójmy się osób z autyzmem! Spróbujmy je poznać i zrozumieć!

Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łapach wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy w Łapach organizują w dniu 12 kwietnia 2016 roku konferencję pt. „Mam autyzm. Zrozum”. Szczegóły wkrótce.

mgr Anna Jaźwińska – Chren, neurologopeda Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łapach 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.